top of page

“HAM BAL” İŞLENMİŞ-ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ TİCARİ BALLARA KARŞI

Güncelleme tarihi: 25 Tem 2022

“HAM BAL” İŞLENMİŞ-ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ TİCARİ BALLARA KARŞI

Ham Balın tüm formları doğal olarak çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları olan besinler ve enzimler içerir. Aslında ham bal, tarih boyunca birçok koşul için halk ilacı olarak kullanılmıştır.


Birkaç farklı ham bal türü vardır. Ham Balın tadı, rengi ve tam besin içeriği, arıların onu nereden topladığına bağlıdır. Ayrıca hangi çiçek türlerinden geldiğine de bağlıdır.

Herhangi bir ham bal çeşidi kristalleştiğinde, bulutlu ve açık renkli veya neredeyse beyaz renkte olur. Aynı zamanda katı, şeker benzeri “kristaller” oluşturur. Isı eklemek balı tekrar sıvı hale getirebilir ama o zaman içindeki HMF (balda tağşiş yapıldığının göstergesi) oranları artar ve faydalı tüm maddelerin çoğunluğu gider. Ham Bal yani kovandan direkt kavanoza giren ve size ulaşan güvendiğiniz kaynaklardan balı tüketin.Ham bal nedir?

Ham bal iki şekilde tanımlanabilir. Gerçek ham bal, doğrudan kovandan gelir. Isıtılmadan paketlenir ve tüketilir. Ticari ham bal hala biraz işlenir, ancak ham olarak etiketlenmemiş baldan daha azdır.

Üreticiler, marketlerde bulduğunuz balın çoğunu işler. Balın ısıtılması renk ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve istenmeyen kristalleşmeleri giderir. Ancak faydalı antioksidanların, enzimlerin ve bakterilerin çoğu da bu süreçte uzaklaştırılır veya yok edilir.

Ham beyaz bal denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alın.

İşte ham balın sunduğu sağlık yararlarından bazıları:

1. Antioksidan güç merkezi

Ham bal, flavonoidler ve fenolik bileşikler adı verilen antioksidanlar içerir. Satsuma Mandalina Çiçeği balı da bu tür antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur. Onlarla savaşır.

Serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik durumlar için riskinizi artırabilirler. Çalışmalar, ham baldaki polifenollerin, özellikle ham satsuma mandalina çiçekleri doğal balının kalp hastalıklarını önlemede rol oynayabileceğini gösteriyor.

Şekere bir alternatif arıyorsanız, çiğ bal, diyetinize ekstra antioksidanlar sağlarken tatlı ihtiyacınızı karşılamanın daha sağlıklı bir yolunu sunar. Satsuma Mandalina Çiçeği balı hafif bir tada sahiptir, bu da onları pişirme veya atıştırma için ideal hale getirir.


2. Öksürük durdurucu

Ham Bal öksürük kesici olarak kullanılabilir. Ayrıca boğaz ağrısı ilacı olarak da kullanılmıştır. Bir daha öksürdüğünüzde veya nezle olduğunuzda limonlu sıcak çaya bal eklemeyi deneyin.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi'nde yapılan bir araştırma, öksürüğü tedavi etmek için balın, reçetesiz satılan yaygın bir öksürük ilacı bileşeni olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu buldu. Ayrıca 1 veya 2 çay kaşığı çiğ balı kaşıkla da yiyebilirsiniz.


3. Koruyucu bitkisel besinler

Phytonutrients, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmemesine yardımcı olan bileşiklerdir. Bitkileri böceklerden ve hastalıklardan korurlar ve bitkiyi sert UV radyasyonundan korurlar.

Bu bileşiklerin hem antioksidan hem de anti-inflamatuar faydaları vardır. Ayrıca sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Ham Bal, bitkilerin çiçeklerinden yapılır ve bitkisel besinler içerir. Bu değerli besinler ham bala özgüdür ve birçok ünlü ticari bal üreticisinin yaptığı gibi bal yoğun şekilde işlendiğinde ve ısıtıldığında yok edilir.


4. Cilt bakımı ve yara iyileşmesi

Ham Bal, tarih boyunca cilt yaralarını iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılmıştır. Bugün, güzellik ürünlerinde de bir bileşen olarak bulabilirsiniz.

Araştırmalar, çiğ balın zararlı bakteri ve mantarları öldürebileceğini gösteriyor. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir.


5. Sindirim sorunlarını hafifletmek

Tarihsel olarak çiğ bal, ishal ve ülser gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Peptik ülserler mide veya sindirim sisteminde oluşur. Aç karnına 1 ila 2 çay kaşığı çiğ balın ağrıyı hafiflettiği ve iyileşme sürecine yardımcı olduğu söylenir.


Yararlı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar var, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Şu anda çalışmalar devam ediyor.

Ülserleri tedavi etmek için çiğ bal kullanmanız önerilmez.


Sonraki adımlar

Ham bal, faydalı bakteri ve besinler içerir. Ancak aynı zamanda, çok nadir fakat ciddi bir hastalık olan botulizme neden olan zararlı bakterileri de içerebilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir, bu nedenle 1 yaşından küçük bir bebeğe asla çiğ bal yedirmemelisiniz.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan insanlar da nadiren çiğ baldan hastalanma riski altındadır. Yetişkinlerde botulizm, mide bulantısı, kusma ve ateş gibi gıda zehirlenmesine benzer semptomlara neden olur. Çiğ bal yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün.

Ham balın bazı bilişsel faydaları vardır. Baldaki polifenoller, beynin hafızayla ilgili kısmı olan hipokampustaki iltihaplanmaya karşı koyabilir.

Antioksidan ve antienflamatuar etkiler, beyin sağlığı da dahil olmak üzere vücudun birçok yerine fayda sağlayabilir.


İhsan Soytemiz

Uzman Biyolog – Arıcılık Uzmanı

Türkiye Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

whatsapp 05528720848


Gerçekten, arılarımızı, sadece TUBİTAK PROJESİ ile ürettiğimiz ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ İLE besledik. Hiçbir kimyasal, extract, İlaç kullanmadık. Probiyotik bakteriler arı vücunda ürettiği metabolitler enzimler, peptid ler ile onlara güç kazandırdı hastalıklara karşı dirençleri ni arttırdı. Sevgili Bal Severler bu balı çok sevdi. HAMBAL kovanda ki petekler den süzüldüğü gibi doğru cam kavanoza girdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Gıda analizleri Araştırma ve Uygulama Merkezinde yaptırmış olduğumuz ANALİZ, Balın üstün vasıflarda olduğunu gösteriyor. Çocuklarımıza, ısıl işlemsiz. Harici glukoz/fruktoz katkısı olmadan doğrudan agroekolojik koşullarda üretilen saf balı yedirecegiz artık.Bu ballar hem güvenilir hem lezzetli hem de geliri öğrencilere burs.

366 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page